31 května, 2016

Strašně dlouho jsem nepekla nic nového a dnes jsem se prostě odhodlala a vyzkoušela takový koláč (i když v názvu receptu byl dort). Nevím, jestli měl vypadat vyloženě takto, ale mám to podle něj přesně. Tvarohové náplně mi totiž přijde nějak moc na to množství těsta. Ale jíst se to rozhodně dá :-)


Strouhaný tvarohový dort

Suroviny: 400g hladké mouky, 1 prášek do pečiva, 120g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 1-2 lžíce kakaa, 1 kostka másla, 1 žloutek, 3 lžíce rumu

Tvarohová náplň – 3 balíčky měkkého tvarohu, 300g moučkového cukru, 3 žloutky, 4 bílky, rozinky (mě osobně by stačila i polovina)

Postup: Tvaroh utřeme s cukrem a žloutky, přimícháme rozinky a nakonec zlehčíme sněhem z bílků. Mouku smícháme s práškem do pečiva, moučkovým cukrem a vanilinovým cukrem a kakaem. Přidáme pokrájené máslo, žloutek a rum. Vypracujeme těsto a rozdělíme na dvě poloviny a dáme ztuhnout do lednice. Polovinu těsta nastrouháme nahrubo na vymazaný plech, poklademe tvarohovou náplní, posypeme druhou nastrouhanou polovinou těsta a v troubě upečeme.

30 května, 2016

Měsíc s knihou - květen

pondělí, května 30, 2016 10 komentářů
Sice do konce měsíce zbývají ještě zhruba dva dny, ale není šance na to, abych stihla dočíst Dědičku ohně. I kdybych se překonala a četla jako šílená, mám přečtených opravdu jen málo stránek. Takže už dnes sepisuji přehled toho, jak úspěšný měsíc jsem měla tentokrát...

 

Knižní přírůstky #95

pondělí, května 30, 2016 6 komentářů
Právě mi přišla poslední výhra tohoto měsíce. Moc krásná kuchařka. Snad se z ní odhodlám něco vyzkoušet :-P

29 května, 2016

Shrnutí týdne #98

neděle, května 29, 2016 6 komentářů
Musím říct, že tento týden mám tak trochu v mlze :-) Rozhodla jsem se, že zkusím seriál Outlander, cože to je vlastně za výtvor. A jak už to tak se mnou bývá, když objevím nějaký nový, nedokážu to vydržet a musím prostě koukat, dokud ty díly nedojdou. Takže jsem denně 'sjížděla' několik epizod, abych se dostala k tomu nejaktuálnějšímu dílu :-) Nemůžu říct, že by to bylo vyloženě špatné, je tam pár věcí, které mi až tak nesedí, ale přesto doufám, že se jednou dostanu ke knihám a budu moct porovnávat... A snad to bude stát za to.

27 května, 2016

Akce a soutěže #234

pátek, května 27, 2016 1 komentář
Ahoj, zdravím všechny čtenáře. Jelikož dneska nějak nemám náladu na sepisování článku, tak po dlouhé době bude dnešní přehled jen na facebooku. Naházím tam to, na co narazím a pak si půjdu číst...

25 května, 2016

Recenzní e-kniha


Poslední čarodějka - Zpívající město
Knihu jsem měla vyhlédnutou v momentě, kdy se poprvé objevila v edičním plánu. Fantasy příběhy jsou prostě moje a nenechala jsem se ani odradit českou autorkou, protože obvykle naši literaturu nečtu (špatné zkušenosti). Rozhodla jsem se tedy vše risknout a zkusit štěstí, doufala jsem v něco opravdu povedeného.

A rozhodně jsem se nemýlila, nejsem zklamaná. Příběh je vcelku originální, určitě mu nemůžu odepřít jak skvěle se to celé četlo. Zaujalo mě to od první věty a působilo to hodně sympaticky. Spousta napínavých scén, i nějaké vtipné hlášky, téměř žádná předvídatelnost, nějaká ta tajemství. Děj zasazený do vzdálené budoucnosti našeho světa. Takže takový mix fantasy a postapokalyptického příběhu, řekla bych. V tomto případě se prostě kniha povedla na jedničku.

Líbily se mi i postavy, pohodové, sice tam byla spousta záporných postav, ale žádná z nich nebyla nějak vyloženě brutální či násilná (tak aby si ji čtenář zprotivil). I přes trochu posmutnělou atmosféru to na mě působilo tak nějak pohádkově. Možná díky mladé postavě Ilan, která to celé vyprávěla...

Jediná moje výtka je a prostě bude, používání hodně cizích slov, vymyšlených názvů pro věci a oblasti země. Bylo to pro mě opravdu matoucí, protože ne všechny jsem si byla schopná v okamžiku čtení zařadit. Takže jsem i tápala a byla tak trochu ztracená (naštěstí na úplném konci je slovníček pojmů, který jsem zkoumala po přečtení knihy). Navíc jsem se trochu zamotala a prostě jsem si nedokázala rozlišit pojmy jako retea, turnul a skára. Nevěděla jsem, jak si tyto oblasti a věci mám představit - jejich vlastnosti, umístění a účel. Možná, kdyby v knize byla nějaká vysvětlující mapka (pro trdla jako já) :-)

Každopádně, když pominu ty pojmy, kniha byla skvělá. Jsem za její přečtení ráda. A i když jsem nikde nenašla informaci o případném chystaném pokračování, protože konec zůstal hodně otevřený, já si rozhodně nenechám případně další díl ujít. Bylo to velmi zajímavé dobrodružství, které stálo za to...

23 května, 2016

Zdravím všechny malující maniaky. Přicházím už s osmým článkem, který vás seznámí s dalšími novými omalovánkami. I když jsem přemýšlela, že bych další přehled nepřipravovala, tak po tom, co jsem zjistila, že první díl této 'série' má už skoro šest tisíc přečtení, tak nakonec se podívám po novinkách znovu :-)

22 května, 2016

Shrnutí týdne #97

neděle, května 22, 2016 2 komentáře
Tak jsem úspěšně zpátky. Můžu teda říct, že to počasí je jak na houpačce. Nejdřív pořád kosa a hnusně a dneska vylezlo slunko a najednou sauna. V mém geniálním autě bez klimatizace jsem pěkně umírala. No, jsem ráda, že už sedím doma v klídečku, všude dokořán otevřeno a je mi fajn... Ještě kdyby mi někdo podal tu zmrzlinu z mrazáku :-P

21 května, 2016

Máte doma několik kusů stejných záložek, záložky, které se vám nelíbí nebo své vlastní výtvory? A chcete je zkusit vyměnit za jiné? Tady máte možnost. Stále ještě přemýšlím nad tím, jak to vlastně celé uvést. Ale myslím, že základ je více než jasný. Zveřejníte záložky k výměně a pak se s někým dalším domluvíte a provedete výběr. Pozor, veškerá domluva je na vaše riziko! Na druhou stranu, pokud někomu pošlete jen pár záložek, tak poštovné vás stojí obvykle okolo třinácti korun. To není taková hrůza jako u posílání knih. 

Já osobně bych ráda nějaké vyměnila, protože do soutěží se mi obvykle hlásí málo lidí a tímto způsobem bych je mohla lépe udat a navíc bych na tom získala i já :-) Tak co myslíte? Zkusíte to se mnou? Všechno se bude odehrávat přes událost na facebooku mého blogu (zkušebně na dva týdny, na delší dobu to nejde). Podle popularity bych třeba vytvořila skupinu. Mě nezbývá než doufat, že se to podaří ke spokojenosti všech. 

Takže jdeme zkoušet...

20 května, 2016

Akce a soutěže #233

pátek, května 20, 2016 2 komentáře
Ahoj lidičky, opět zdravím u pátečního přehledu. Počasí se nám krásně vylepšilo, tak snad si to někde přečte :-P Já jdu chvíli spočnout s knihou a večer možná vyrazíme na noc muzeí...

19 května, 2016

Když jsme ji dovezli...

čtvrtek, května 19, 2016 4 komentáře
Tak se tak probírám videi, co jsem si kdysi uložila na youtube a co tam nenajdu. Tu moji malou příšerku, když byla ještě malá a strašně divoká :-) Škoda jen, že některá videa jsou kvalitou opravdu příšerná...

Počet videí: 4

18 května, 2016

Recenzní e-kniha
I když ne každý četl jakýkoli příběh s Sherlockem Holmesem, základní fakta jsou snad jasná každému. Sherlock je detektiv, který vyniká svojí bystrostí a naprosto geniální dedukcí. Díky tomu často asistuje u mnoha policejních vyšetřování. Společnost mu dělá přítel a spolubydlící, doktor John Watson. Oba bydlí v ulici Baker Street 221B a jejich domácí je paní Hudson. Toto jsou věci, které mají všechny příběhy o tomto člověku společné a ani zde tomu není jinak.

A i když Prach a stín už nespadá pod repertoár sira Doyla, autorka jen využívá něčeho, co bylo vytvořeno a vymyšleno dávno před ní, není mu co vytknout. Myslím, že se víc než dokonale drží zajetých kolejí.

Vyprávění je z pohledu Watsona, který sepisuje něco jako paměti svého přítele. Provádí nás jedním konkrétním případem a to vražednou mánií Jacka Rozparovače. Píše se rok 1888 a dochází k několika vraždám. Oba přátelé se postupně vydávají po jeho stopách a snaží se odhalit jeho totožnost. Celou dobovou atmosféru krásně vystihují nejen popisy, ale i samotný text, styl vyprávění a použitá mluva. Chvílemi je vyprávění i docela napínavé a čtenář je nucen číst dál, aby odhalil další malý kousek skládačky. A že tam těch detailů je... Díky tomu jsem do poslední chvíle netušila, kdo za tím vším stojí, odhalení bylo opravdu zajímavé...

Příběhy s Sherlockem mám ráda, i když jsem žádný z původních originálních ještě nečetla. Zatím jsem měla čest pouze s vyprávěním, které si z něj bralo příkladu, nebo z filmových či seriálových zpracování. Ale tento příběh se mi opravdu hodně zamlouval a nemám, co bych mu vytkla. Četlo se to jedna báseň, výborné a poutavé, ale zároveň i odpočinkové a nenáročné čtení. Za mě rozhodně plný počet hvězdiček a momentálně musím uvažovat, zda si knihu nepořídím i papírově.
 

17 května, 2016

Dnes večer už vám ukážu jen malý náhled toho, co jsem si dovezla. Detailně se rozepíšu až zítra v článku...

Viděla jsem... #109

úterý, května 17, 2016 6 komentářů
 poster poster poster poster

Captain America: Občanská válka
Moje filmové chutě vždycky zlepší marvelovky. Za mě velké plus, jsem spokojená. I když se toho neudálo příliš, tedy, že jsme nepokročili v ději o moc dále, efekty a boje byly skvělé, arogance Tonyho a Stevea (přiznejme si pravdu), někdy člověku leze na nervy. Ale jinak prostě skvělé. Spousta nových postav a to jak se 'rozšířil' tým... Jo, příště zas :-)

Moje hodnocení:


Kolonie
Popravdě jsem čekala něco více, tedy po dějové lince. Protože celkem vzato se toho zase moc nestalo. Ve filmu najdete obvykle vykreslenou bestialitu lidí a jak je lehké davu vymýt mozek. A zjistíte, že spravedlnost téměř neexistuje. Ale jinak nic vyjímečného... Takže v konečném hodnocení, musím říct, že průměr.

Moje hodnocení:
 


Jak přežít single
Komedie, která mě zaujala už svojí ukázkou. Sice jsem podle traileru čekala mnohem větší odvázanou srandu, ale i tak jsem se pobavila. Rozhodně koukatelný kousek, který sice jako vždy končí jako pořádný slaďák. Byla jsem hlavně zvědavá na Rebel Wilson, která ve spoustě filmů hraje dost silné a nevázané postavy (opravdu závidím to sebevědomí :-P).


Moje hodnocení:
 
CSFD


No Escape
Už hodně dlouho jsem u ničeho nebyla tak nervózní a napnutá. Na jednu stranu se na tyto filmy dívám (napínavé a reálné), protože člověk si u nich spoustu věcí uvědomí (nejezdit do těchto zemí, nechodit nikde sám, nemít děti :-), nikde není bezpečno s dnešními zbraněmi), ale na druhou stranu je nemám ráda, protože je až znepokojivé vědět, že se to může tak lehce stát. A vidět lidi, že se chovají jak divoká zvěř, není zrovna příjemné. Tento film zachycuje prostě temnou lidskou stránku, kterou je lepší nevidět...

Moje hodnocení:

16 května, 2016

A ještě mi tento týden stihla přijít i druhá výhra. Není to zrovna hubeňour, ale jakmile bude čas, určitě jí zkusím přečíst :-)


Včera jsem si ve schránce vyzvedla záložky, které jsem vyhrála na blogu Svět Středozemě :-)

15 května, 2016

Ahoj, vítám vás u dalšího článku. Tentokrát shrnutí za celý týden, které bude obsahovat i pár slov k Praze. Nechce se mi psát samostatný report, tak si myslím, že vůbec nebude vadit, když to všechno shrnu v tomto článku. :-) Tak jdeme na to, bude to dlouhé...

13 května, 2016

Tažení do Tearlingu

pátek, května 13, 2016 2 komentáře

Předem upozorňuji, že v této recenzi neuslyšíte pouze chválu. Takže pokud to nechcete slyšet / vidět, doporučuji dále nečíst :-) Jako první zkritizuji vyjímečně obálku. Obvykle obálky nějak hlouběji neřeším, často vycházejí z původních knih, občas se stane, že je česká obálka úplně jiná. V tomto případě jen můžu říct, že přední strana se mi líbí, ale ten hřbet, šedá barva je absolutně mimo mísu. Nejenže se barvou k té přední nehodí, ale v knihovničce moc nepasuje ani k prvnímu dílu. Toť vše ke kritice obalu, musela jsem to ze sebe vysypat :-). Ale teď už k samotné knize...

Na druhý díl této série jsem se hodně těšila. První kniha mě hodně nadchla, byla velice čtivá a poutavá a byla jsem z ní celkově potěšená. Z příběhu úplně dýchal žánr fantasy. Ale v tomto případě je už od prvních stránek patrné, že autorka nejede v úplně stejných kolejích. Jsou zde docela změny, které se mi bohužel nelíbily. Příběh se hodně větví, jednak je tu Kelsea, což by mělo být nejdůležitější, ale jsou tu i další odbočky s jinými postavami. Například velkou část zabírají 'výlety' na místo, které se nejdříve tváří jako minulost, kde se setkáváme s tajemnou Lily a sledujeme její život. Toto neustálé odskakování z děje Tearlingu 'ukradlo' snad půlku stránek z celé knihy. I když chápu, že to mělo svůj smysl, který se dovídáme až na konci, nic to nemění na tom, že během čtení mě to dost otravovalo. Navíc už se celkové škatulkování z fantasy trochu mění a nyní se tváří jako něco mezi fantasy a scifi.

Nemůžu však knize nepřiznat určitou čtivost. Stále je to pěkně napsané a popisované, nechybí napínavé pasáže. V tomto smyslu knihu hodnotím hodně kladně. Co zase body trochu sráží je některé výrazivo a slovní zásoba, kterou bych do tohoto žánru příliš neřadila.

Další z věcí, které mi tak úplně nepasovaly, byla samotná Kelsea. Od prvního dílu je zde hodně vidět pokrok v její osobě a celkovém vývoji. Už to není malá ustrašená holka, ale opravdu tvrdá ženská hrdinka. Nicméně to nic nemění na tom, že často jsem ji docela nenáviděla za její chování a názory. I když bylo pěkné sledovat ten pokrok, zároveň se z ní stávalo něco temného a nepříjemného.

Na to, kolik má kniha stran, se toho zase tak moc nestalo, díky všem těm skokům. Bylo fajn, že se některé věci osvětlily, sice nejvíce až na konci, takže jsem většinu knihy docela tápala, hodně jsem totiž ztrácela souvislosti a marně hledala nějakou logickou stránku věci. Bylo tam až příliš mnoho neznámých a vše tak zvláštně smíchané a zkomolené.

Pro mě ale rozhodně velký úpadek od prvního dílu a především obrovské zklamání. Takové utíkání od tématu a zbytečné natahování o ničem mě vůbec nebavilo. Často jsem se musela nutit do čtení. Hodně mě to mrzí, protože na knihu jsem se těšila poměrně dlouho, jenže autorka nebyla schopná se držet toho, co načala dříve, jakoby se snažila do děje natahat co nejvíce a obohatit to o další neznámé, ale v mých očích to tomu hodně uškodilo... Raději měla zůstat u čisté fantasy...

Akce a soutěže #232

pátek, května 13, 2016 bez komentáře
Vzhledem k tomu, že dnešní den bude znamenat chystání a přípravy na zítřejší Prahu, tak to dneska jen prolítnu... Stejně vás tu většina asi ani nebude... :-)

12 května, 2016

Tentokrát jsem se pustila do obrázků, které jsem měla rozpracované. Úvodní stránka z Čarovného lesa, úplně obyčejný obrázek. A pak dvoustranu z Tajné zahrady. Levá strana je udělaná fixami a prostor mezi květinami jsem vyplnila černou. Květy nejsou vymalované. Pravá strana je dělaná fixami, ale vymalovaná pastelkami... Byla to docela fuška, protože jsem netušila, že to dá takovou práci. Jako další jsem vymalovala v Čarovném lese obrázek s obří houbou... No prostě jsem malovala ve velkém :-)

11 května, 2016

Konečně se mi zadařilo. Donutila jsem se zapojit do více soutěží, než se obvykle píšu a vyplatilo se. Moje první letošní výhra. Knížka má moc pěknou obálku a není zrovna tlustá. Takže až se do ní pustím, bude to jednohubka :-)

09 května, 2016

Po docela dlouhé době jsem se odhodlala pořídit si nové suvenýry na ozdobení knihovničky. Tentokrát tři přívěsky, na které jsem pokukovala velice dlouho a nakonec jsem je po naskladnění ihned vzala. Nečekala jsem ale že budou tak pěkné. Teda nejvíc přívěsek elfů z Pána prstenů, ten je přímo skvělý. Pak samozřejmě přívěsek cestování časem od Hermiony a nakonec mechanického anděla :-) V nejbližší době žádné další neplánuji, ale na tyhle jsem se těšila až moc dlouho. Teď na mě budou pěkně 'koukat' z knihovničky...

Máte doma nějaké suvenýry i vy? :-)

08 května, 2016

Shrnutí týdne #95

neděle, května 08, 2016 5 komentářů
Máme tu neděli a tím pádem jsem si prošla celý týden, co jsem dělala a opět sepsala. Nejvíc času mi asi zabraly přípravy na Svět knihy. Ano, zbývá už jen šest dní a jedu směr Praha! Já se tak těším. A jak už jsem psala, jsem absolutně cestovací antitalent. Sama vlakem jsem snad nikdy nejela a ještě ke všemu tak daleko. Jsem ostuda, ale co už :-P Jak už jsem říkala, já si naplánovala sobotu, mám nachystanou mapku, přehled programu, co bych chtěla zahlédnout aspoň na chvíli. Taky jsem vytvořila nějaké záložky na výměnu. Dnes si vytvořím svoji vizitku, ale jestli ji nakonec vytáhnu z batohu, to uvidím asi na místě. Zahlédnu to množství lidí a to mě zaručeně vyděsí a já raději zůstanu 'skrytá' :-D

07 května, 2016

Knižní přírůstky #91

sobota, května 07, 2016 6 komentářů
A další e-kniha na recenzi :-) To abych se do toho hned pustila, než toho bude ještě víc :-P

06 května, 2016

Akce a soutěže #231

pátek, května 06, 2016 2 komentáře
Právě jsem se vrátila od mamky ze zahrady, kde jsme si udělali pěknou grilovačku. Tudíž přicházím s tímto přehledem trochu později. Ale nezapomněla jsem na vás :-)

Viděla jsem... #108

pátek, května 06, 2016 12 komentářů
 poster poster poster
Vampire Academy
Knižní předlohu jsem nečetla, takže hodnotím jen čistě z toho, co jsem viděla. Film nebyl úplně špatný, i když nějaká ta obvyklá trapnost tam rozhodně byla. Navíc to bylo hodně okrájené. V knižní předloze toho muselo být mnohem víc, protože film působil hodně okrájeně. Možná si to někdy přečtu a budu to vidět v jiném obraze...

Moje hodnocení:
 


Deadpool
No, co říct. Efekty byly místy dost bída. Narážky na X-Men a filmový průmysl zbytečné. Některé vtípky příliš tlačily na pilu. Přesto se nedá upřít, že až taková blbina to nebyla. Samozřejmě by méně humoru asi neuškodilo... Takže průměr.

Moje hodnocení:
 


Nejvyšší nabídka
Ze začátku jsem čekala, co se z filmu vyklube. Zhruba první polovina mě docela bavila, pak už to začalo být nudnější a vleklejší. A konec mě hodně překvapil. To je tak asi vše, co dokážu o tomto filmu říct. Žádná sláva, velký hit ani nic podobného...


Moje hodnocení:
 

05 května, 2016

Knižní přírůstky #90

čtvrtek, května 05, 2016 4 komentáře
Včera mi přišla nová e-kniha na recenzi. Zaujalo mě, že jde o příběh Jacka Rozparovače. Nejspíš ji načnu, ale nechám si ji hlavně na cestu na Svět knihy, abych nemusela tahat papírové bichle :-D

04 května, 2016

Záložky na veletrh

středa, května 04, 2016 14 komentářů
Dnes ráno jsem zrovna odcházela do práce, obutá, oblečená a zrovna někdo zvonil. Ani jsem to nečekala tak rychle, ale přišly záložky, které jsem si nechala spaceiálně pro Svět knihy vyrobit. Spousta lidí píše, že bude vyměňovat mezi sebou a pokud se mi podaří se s někým potkat a dát do řeči, budu taky připravená :-D


Můj seznam přání - knihy, které si chci koupit nebo přečíst.
Meme z dílny Book Chick City...

 
 
Pekelné stroje 2: Mechanický princ (20. května 2016)
Cassandra Clare
Anotace: V magickém viktoriánském Londýně našla Tessa Greyová útočiště u Lovců stínů, její bezpečí má ale krátké trvání. S pomocí přitažlivého samotáře Willa a oddaného Jema totiž zjišťuje, že Magistrova válka proti Lovcům stínů má velmi osobní důvod. Viní je z dávné tragédie, která mu zničila život. Jestliže chtějí odhalit tajemství minulosti, musí se vypravit do mlžného Yorkshiru, špinavých londýnských uliček i na ples plný nepřátel, kde se Tessa dozví děsivou pravdu o svém původu. Ukáže se také, že někdo ze samého středu Společenství je zrádce…


Harry Potter - Magická místa z filmů
Magická místa z filmů (12. května 2016)
Na rozdíl od Bestiáře tato kniha vypadá mnohem zajímavěji a obsáhleji. Nejspíš to nevydržím a budu ji potřebovat do sbírky moji potterománie :-) Už začínám šetřit :-D

 • Smrt a jiné vrcholy mého života

  Příběh psaný životem, plný humoru i smutku...

 • Plíseň

  Pokračování velice dobře napsané série Havraní kruhy...

 • Illuminae

  Povinná kniha pro všechny fanoušky sci-fi...

 • Řád zlomených křídel

  Nová fantasy série plná padlých andělů a magie...

 • Bez srdce

  Tak trochu jiný pohled na Říši divů...

 • Frost

  Nedávno vydaná fantasy s velice zvláštním bojovým mágem Zikmundem...