30 srpna, 2016

Nové ozdoby knihovny

úterý, srpna 30, 2016 8 komentářů
V mojí poslední výhře byl i slevový kupón do fantasyobchod.cz. Tak jsem ho ihned využila. Nechtěla jsem moc utrácet, tak alespoň toto. Placka Harry Pottera, placka a přívěšek Zaklínače a pak ještě přívěšek z Hobita... :-)

Protože mi letní knižní výzva docela pomohla udržet alespoň trochu nějaký čtecí plán, rozhodla jsem se, že to zkusím plánovat měsíčně. Vždy si napíšu seznam knih, které bych minimálně ten měsíc chtěla mít zvládnuté...

Září

Splněno  Název knihyAutorPočet stran
Pouštní kopíPeter V. Brett624
Ódinovo dítě 568
TulákPeter Newman375
-Bez šance 304

29 srpna, 2016

Na začátku léta přišla Kristýna z blogu Booktalk se zajímavým nápadem a to konkrétně knižní výzvou na léto.. Ze začátku jsem to viděla dost bledě, protože jsem měla nějaké špatné období a čtení mi moc nešlo. Ale nakonec jsem se rozhodla to zkusit. A to především i kvůli tomu, že když si člověk postaví nějakou laťku, může se stát, že z toho pak má inspiraci pro lepší práci. A ono se skutečně stalo...

Za pár dní končí měsíc a tak je mi jasné, jak vlastně ta knižní výzva dopadne. Za celé léto jsem si zvolila cíl osmi konkrétních knih, které bych ráda zdolala. Samozřejmě jsem brala v potaz, že odběhnu i k něčemu jinému a k recenzím. Nedoufala jsem v příliš velký úspěch, ale nakonec jsem z daných osmi knih zvádla sedm...

28 srpna, 2016

Shrnutí týdne #111

neděle, srpna 28, 2016 4 komentáře
Týden jsem začala dovolenou a hlavně hlídáním psů. Čtyři dny jsem tedy strávila u mamky na baráku a tesknila jsem po tom svém panelákovém doupěti :-D Mezi tím jsem pracovala na blogu, na jeho šabloně a četla knihy... :-) A abych se nenudila, zvířata mi občas zvedla náladu těmi svými povedenými kousky...

Rudá královna

neděle, srpna 28, 2016 8 komentářů

Rudou královnu jsem nechávala na polici delší dobu a nyní nastal čas, ji přečíst. Zvlášť, když se blíží vydání druhého dílu a já potřebovala vědět, jestli bude mít cenu zkoušet tuhle sérii dál.

Ze začátku mě kniha hodně bavila a velice skvěle se četla. Musím uznat, že všechny ty popisy a nápady byly opravdu povedené, i když ne úplně nové. Trochu mě zarazily zmínky o technologiích, které mi do příběhu příliš neseděly. Myslím, že bez nich by se mi tato fantasy kniha líbila mnohem více. Takhle to na mě působilo spíše jako nějaká scifi dystopie.

Velikým zklamáním pro mě ale bylo, když jsem postupem času zjistila, že jednou z hlavních věcí jsou neustálé narážky na vztahy hlavní hrdinky. Podle náznaků jsem pochopila, že má ve svém životě hned tři osoby, ke kterým má blízký vztah. Takže zase další zapeklitý příběh, ve kterém se zamotává srdce. Naštěstí to však nezůstává jedinou dějovou linkou, protože by to byla opravdu škoda.

Další z věcí, co mi nešlo do hlavy, tak osud samotné Mare. Proč jí Stříbrní zvolili její budoucnost takovou, která mi nepřišla příliš logická? Na jejich místě by přece bylo mnohem chytřejší ji někde uvěznit... Místo toho to autorka vymyslela poněkud pohádkovovou zápletkou. Ale tomu se nechci věnovat, protože bych zabíhala do detailů a to bych spoilerovala, což bych nerada.

Velkým problémem pro mě byly opět chyby. Tentokrát, co opravdu nezkousnu, jsou špatné uvozovky. To se pak špatně čte, když nevíte, kde končí rozhovor a kde začínají myšlenky... Hodně mi to celé kazilo, pořád jsem se musela vracet.

Pokud se do knihy pustíte, nepočítejte s tím, že tu objevíte příliš nového. Toto téma, nebo při nejlepším jeho části, už jsou poněkud ohrané a tak může kniha působit známěji. V případě, že jako já čtete hlavně fantasy žánr, nebudete tak překvapeni. Rozhodně vás tím nechci odrazovat, každý čtenář znamená nový názor a tak je samozřejmě na vás, jak se vám bude kniha líbit.

Konec knihy je napínavější a gradující a hodně tomu všemu pomáhá. Pro mě rozhodně nejlepší část knihy... Samozřejmě zůstává hodně otevřený, takže doufám, že pokračování bude přímo navazovat tam, kde jsem dočetla.

Takže na jednu stranu tu máme zajímavý příběh, který mě strašně bavilo číst a předem jsem se těšila, co se bude ještě dít. Sice tu spousta věcí nebyla zrovna originální, přesto mě to nadchlo. Na druhou stranu jsou tu samé romantické kličky a obvyklé klišé. K tomu překombinování fantasy prvků s trochou science fiction. Takže nevím, jak se mám na knihu vlastně dívat. Opravdu se mi líbila a jejímu pokračování dám šanci, ale mám i obavu, aby se v druhém dílu řešilo i něco jiného než romantika a komplikované vztahy, emoční linky, kdy hrdinka nechce nikomu ublížit a podobně... Je jasné, ža autorka se snažila knihu protahovat a používala především dlouhé popisy, aby čtenáře strhla. Ale je pravda, že když se podívám zpětně, mohlo to celé být o polovinu kratší a možná ne tak okoukané. Potenciál a hlavní myšlenka mohla být využita lépe.


27 srpna, 2016

I letos se chystá akce Den nepřečtených knih. Já sice budu zrovna v práci, ale měla bych mít ranní, to znamená, že bych svoje odpoledne mohla obětovat knihám. Nebudu si dělat žádný plán dopředu, prostě přečtu co přečtu a pak sem zapíšu svůj průběh :-)

Oficiální informace

Některé knihy vstoupí do našich životů v nesprávném čase a zůstanou nepřečtené. To však neznamená, že se k nim nemůžeme později vrátit. Mohou nás tak inspirovat k životním změnám, naučit něco nového nebo nás pobavit.

Nezapomeň, že v Den nepřečtených knih, středu 31. srpna 2016, můžeš dát šanci právě takovým knihám. Už víš, co budeš v tento den číst? Vyfoť, jak trávíš Den nepřečtených knih, a zapoj se do soutěže o knižní poukázky!

#ViceCasuNaCteni


Jak to celé vzniklo?
Od roku 2011 v České republice (a vlastně i na Slovensku a všude na světě) oslavujeme 31. srpna Den nepřečtených knih.

Jsme knihomolky a knihomolové, takže když jsme se dozvěděli, že až 27% všech knih v našich knihovnách zůstává nepřečtených, bylo nám to moc líto. A protože chceme, aby lidi knihy nejen kupovali, ale hlavně četli, vytvořili jsme svátek, který dává každému možnost věnovat trochu času knize, kterou ještě nepřečetl.


26 srpna, 2016

Akce a soutěže #247

pátek, srpna 26, 2016 bez komentáře
Tak schválně, co si pro nás nachystali dnes... Připraveni? :-) 

Akce

 • Albatros - předobjednávka Harry Potter a prokleté dítě se slevou
 • Albatros - knihy o cestování se slevou
 • Host - bestsellery za 169,-
 • Host - autorka Samantha Shannon bude v Praze 23. - 24.9. 
 • eBux - e-kniha Hausfrau za 85,-
 • Laser Books - akce na knižní komplety
 • Arara - různé výprodeje
 • eBux - e-knihy Johna Greena od 99,-
 • Kosmas - sleva na e-knihy
 • Kosmas - slevy knihy až 90%
 • Rajknih - e-kniha Hausfrau za 85,-
 • Rajknih - e-knihy Johna Greena od 99,-
 • Rajknih - balíčky e-knih za zvýhodněné ceny
 • Knihcentrum - předobjednávka Harry Potter a prokleté dítě se slevou
Největší radost tohoto týdne je zaručeně výhra u Ailin. Ještě jednou moc děkuji, balíček je naprosto skvělý :-) Všechny ty drobnosti, co tam dala, prostě paráda...A pak ještě dvě e-knihy, které jsem ukořistila díky akci na eReading... Je mi to už blbé, ale opět byly zadarmo. Ale kdyby tam dali fakt nějakou dobrou fantasy za dobrou cenu, tak bych to brala, ale to jsou samé thrillery a romantické knihy a celkově četba, kterou nemusím...

25 srpna, 2016

Napůl zlý

čtvrtek, srpna 25, 2016 6 komentářů

Tentokrát jsem si ke četbě vybrala Napůl zlého, knihu, která se zabývá světem čarodějů mezi lidmi. Takže něco na způsob Harryho, ale ne až tak pohádkové. Už po prvních stranách jsem se trochu ztrácela, bylo tu mnoho informací o čarodějnicích a o jejich označeních, polokrevní, poloviční kód, brousek a blažej. Docela se mi to pletlo, ale nakonec to moje hlava zpracovala a díky jedné radě, že blažeje si mám představovat jako mudly, což mi fakt pomohlo, díky, jsem se do toho konečně dostala :-)

Kniha jako taková byla velmi zajímavá. Moc se mi líbila forma psaní, protože byla opravdu čtivá a poutavá a já byla schopná se v knize naprosto ztratit. Navíc to téma bylo naprosto skvělé. Jen jsem nepochopila, proč ze začátku některé kapitoly byly vyprávěny v druhé osobě. Takový text mi dělal trochu problémy, ale naštěstí to netrvalo příliš dlouho.

Už od začátku mi bylo jasné, že to nebude zrovna veselá kniha. Byla hodně o násilí a to především k jednomu chlapci, Nathanovi. Místy jsem nechápala, jak je schopný vůbec přežít, nebo některé z těchto situací zvládnout, zvlášť když mu bylo pouhých šestnáct let. Jeho osud byl opravdu neveselý. Ale nenechte se zmást. Při rozjedu knihy je to ještě dítě, které postupně roste a zažívá různá příkoří, až je s podivem, že přes to všechno dokázal být stále tak hodný. Ale co já vím, v pokračování už to tak být nemusí, že...

Ale každopádně mě to přivádí k typickému paradoxu, kdy lidé ze strachu jednají s jinou bytostí tak odporně, protože mají strach z její moci a z toho, co by mohla udělat, ale už si neuvědomují, že svými činy ji k tomu postupně předurčují, místo, aby ji odváděli na lepší cestu.

Musím uznat, že přes všechno, co jsem od knihy očekávala, mě velice mile překvapila a rozhodně si nenechám ujít ani další pokračování. Již brzy bude dokonce vycházet třetí díl. Navíc autorka si mě získala, takže si musím zjistit, co dalšího napsala a budu zkoušet i jiné její knihy.

Kniha má veliký potenciál a je skvěle provedena. Je pravda, že byla docela rozvláčná, protahovaná, takže se tam v podstatě stalo jen pár důležitých věcí a najednou byl konec, který skončil přespříliš otevřeně. Na druhou stranu to knize nijak neškodí, protože se čtenář může hezky sžít s prostředím a postavami. Takže nakonec proč ne. Trochu mě brzdily občasné překlepy, ale to je v poslední době asi 'v módě'. Jinak nemám, co bych knize vytknula. Jsem moc ráda, že jsem si ji nakonec vzala a určitě doporučuji přečíst, pokud vás toto téma zajímá...
 
Je na čase zase trochu provětrat web a podívat se, co je nového. Naposledy jsem si na seznam přidávala věci v lednu, což je opravdu doba...

Co bych si přála ke knihám - záložky, placky, věci do knihovničky apod... Tento projekt jsem si vymyslela sama.
 • přívěsek Twilight
 • přívěsek So many books, so little time
 • záložka Jiskra v popelu (Ember in the Ashes)
 • záložka Měsíční kroniky (Lunar Chronicles)
 • záložla Rudá královna (Red Queen)
 • záložka Skleněný trůn (Throne of Glass)

Přívěsek Cullen Přívěsek So Many Books
Záložka Ember in the Ashes Záložka Lunar Chronicles
Záložka Red Queen Záložka Throne of Glass

22 srpna, 2016

Jak jsem slíbila, musím vyhlásit narozeninovou soutěž. Ta byla tak trochu tajná, ale když jsem po dni či dvou zjistila, že nikdo odkaz v článku neobjevil, tak jsem odkaz vyhodila přímo na facebook a vložila i jeden zde do menu... A tak je na čase to ukončit.

Jelikož není peněz nazbyt, byla soutěž o záložky. Vítězové, celkem tři, dostanou tyto záložky a jednu vyrobenou, kterou vám neukáži. Jednak je neumám u sebe a navíc každý dostane jinou, tak ať si nezávidí :-P


Jednou z částí 'testu' byl i výběr oblíbených knih a takto to dopadlo...

21 srpna, 2016

Shrnutí týdne #110

neděle, srpna 21, 2016 6 komentářů
Dnešní práci mám za sebou a tak mě čeká už především odpočinek. Před sebou mám sice několik dní volna, ale nejsem doma a hlídám ty naše psiska a kocoura. Takže to není to správné volno, zvlášť když kolem sebe nemám svoje věci a tak...

20 srpna, 2016

Do Poklidné modři

sobota, srpna 20, 2016 6 komentářů

Zpočátku jsem byla trochu zmatená rozdělením knihy. Nakonec se mi dostalo vysvětlení, proč nejdříve pokračujeme v Cestě věčnou nocí a pak skoro po sto stranách teprve začíná tento díl. Je to trochu zamotané a z mého pohledu to druhé knize docela uškodilo. Kdyby k tomu nedošlo a obě knihy vyšly tak, jak měly, hned bych to hodnotila jinak, protože by mi to přišlo plnější...

 Díky tomu přímo navazujeme na dění. Problémy se stupňují a lidé musí hledat místo, kde by mohli přežít (samotné místo mi přišlo poněkud podivné, že na celé zničené planetě vůbec existuje takový prostor a že dokáže odolávat vnějším vlivům). Takže dochází k neustálým tahanicím a sporům na obou stranách. To přebíhání zajatců sem a tam bylo docela trapné, zdlouhavé a místy předvídatelné. V podstatě jak tahání koťat kočkou. 

 Některé části mohly být trochu jinak, přesto se mi tento díl líbil asi nejvíc. Tentokrát to akcí jen přetékalo. Nejvíc mě zajímal závěr, protože jsem opravdu až do poslední chvíle netušila, jestli kniha skončí dobře nebo ne. To je asi jediná věc, kterou se autorce podařilo přede mnou skrýt. Když si vezmu tu dlouho cestu k němu, tak byl opravdu rychle rozseknutý.

 Jednou z věcí, které mi nejdou do hlavy je, že autorka několikrát zmínila, že došlo ke změně polarity Země, a že byla elektromagneticky ovlivněna celá planeta. Nemluvě o éterových bouřích, které přinášely bůhví co z vesmíru. Jak je tedy možné, že si lidstvo (teda jedna část, Osadníci), dokázali udržet všechnu tu technologii? Díky změnám v magnetismu planety a vlivu bouří, by se přece veškerá elektronika usmažila, ne? Ale možná je lepší nad těmito technickými věcmi příliš nespekulovat.

Po dočtení jsem si pečlivě prohlédla i obálky knih. A musím říct, že přestože se mi hodně líbí, hlavně díky barvám a podobně, tak ty postavy mi tam vůbec nesedí. Jednak mi neladí s mými představami Árie a Perryho a jednak to oblečení, co mají na sobě, asi taky není zrovna to pravé ořechové...

Musím říct, že na celé sérii je velice ostudný překlad. Tedy předpokládám, že všechny ty překlepy, zaměněná znaménka, chybějící nebo přebývající slova a do konce i zaměněná i a y, jsou chybou překladu a následné korektury. Ale něco takového jsem naposledy viděla snad u Temné hrdinky. Měli by se stydět. Kdybych za knihy platila plnou cenu, asi bych se u nakladatele tvrdě bránila. Když si člověk něco platí, mělo by to podle toho taky vypadat.

A na závěr, co se tedy knihy týče. S její četbou jsem byla maximálně spokojená. Pro mě nejlepší díl série. Sice místy trochu protahované a zbytečně zašmodrchané, ale dobře psané, čtivé, plné akce. U této knihy hodně oceňuji, že je tu romantika v rozumné míře, což mi plně vyhovovalo, a zbytečně nezastínila děj a obsah knihy. Tentokrát plný počet a někdy příště znovu :-)
 

19 srpna, 2016

poster poster poster 
poster

Kong: Ostrov lebek
Další z mnoha zpracování o obří opici King Kongu. Naposledy jsem viděla tu s Adrienem Brodym, Naomi Watts a Jackem Blackem. To se mi hodně líbilo. Tato nová verze by měla být v naší modernější době a opět uvidíme nějaké ty známé tváře. A vypadá to mnohem akčněji. Tak se uvidí, co z toho vznikne.

Wonder Woman
Batman vs Superman nebyla sice největší výhra. Už samotný Superman mě před lety příliš nenadchl, ale to neznamená, že nedám šanci dalšímu filmu. Jsem blázen, komiksy mám hrozně ráda a navíc tuto herečku jsem si oblíbila už v Rychle a zběsile...

Král Artuš: Legenda o meči
Na tohle jsem narazila díky jedné blogerce. Už předem je mi jasné, že to bude hrůza a určitě i propadák, ale zkusit se má všechno, však přerušit koukání můžu kdykoli :-)

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
S touhle sérií putuji už spoustu let a jen tak nepřestanu. I když od prvního filmu to začalo brát trochu větší mystický ráz, přesto je to zábava a mě to stále baví. Teď je otázka, jak dopadne tento díl, protože uvidíme Jacka a Willa, ale Elizabeth tu opět není...

Sherlock Holmes 3
Když jsem první dva filmy s Robertem Downeym a Judem Law viděla, tak se mi to nezamlouvalo. Až při druhém okounutí mi to teprve začalo docházet a našla jsem v tom oblibu. Ze začátku se mi totiž nelíbila ta tmavá atmosféra Londýna a některé technické věci, ale nakonec je to zase trochu jiné zpracování a nemůže být všechno stále stejně udělané. Takže přece jen si mě získali, proto jsem zvědavá, o čem bude následující film.

Akce a soutěže #246

pátek, srpna 19, 2016 bez komentáře
Dneska mám trochu nabitější program, takže tentokrát přehled sepisuji už takhle z rána... Snad i tentokrát najdete něco užitečného...

Akce


17 srpna, 2016


Možná si někteří všimli, že jsem se celkově s knihami trochu usměrnila. A důvod je jediný. Domů bych si dotáhla každou knihu, o které je na internetu zmínka, ale je potřeba především doplnit série, zvlášť pokud se mi líbí. Sice jsem pokukovala i okolo, například jsem se dívala po knihách Jane Austen nebo po sérii Cizinka, ale sehnat tuto četbu je téměř nadlidský výkon... A proto jsem se zaměřila hlavně na knihy, které opravdu potřebuji :-)

16 srpna, 2016

eReading má momentálně takovou akci se žolíkovými kartami. Každý, kdo odebírá newsletter, má denně různé nabídky, slevy na e-knihy, někdy i třeba za deset korun a podobně. Mě zatím žádná kniha ze slevy nezaujala, ale dvakrát jsem narazila na knihu zdarma :-P Tak proč ne, že...

14 srpna, 2016

Cesta věčnou nocí

neděle, srpna 14, 2016 6 komentářů

Do druhého dílu jsem se pustila ihned po prvním, protože je ještě tenčí a když už jsem tuto sérii načala a tak hezky mi to jde, tak to dočtu všechno po sobě...

Nejdřív bych měla upozornit, že se tady mnoho neděje. Už od počátku to působí jako nadstavená spojnice mezi prvním a posledním dílem. Nejdřív to všechno začalo, nějaké to seznámení a podobně. Na konci se to zase rozuzlí a určitě dojde k nějakým problémům. A tohle je takový mezník, který nás na to má připravit.

Trochu jsem nepochopila význam názvu knihy. Tak nějak to nesouvisí s ničím, co jsem se dočetla, takže víceméně trochu tápu.

Hlavní dvojice je rozdělena, jeden musí plnit svoje povinnosti a chránit svůj lid, druhý se snaží zjistit, jak by mohli přežít. Do děje se zaplete nespočet nových postav a jak se zdá, komplikace na sebe nenechají dlouho čekat. Spousta věcí se dá vyčíst ihned, něco je jen naznačené a to hlavní se prostě nedozvíte. Musíte si počkat.

Takže abych řekla pravdu, k této knize se toho nedá mnoho vyjádřit. Opět tu vládne chaos v písmenkách a tak si některé části musím přečíst dvakrát, aby mi díky překlepům něco neuniklo, protože vznikají opravdové skvosty. Dějově je to jen malý posun a v podstatě se vaří z vody. Přesto to není žádná katastrofa, protože autorka si zachovala čtivost i lehkost textu.

Strhávám jednu hvězdičku, protože si myslím, že to mohlo být zkrácené a přidané k další knize, jako duologie by to bohatě stačilo...
 

Shrnutí týdne #109

neděle, srpna 14, 2016 6 komentářů
Ahoj, máme tu neděli a já se tedy musím ohlédnout za celým uplynulým týdnem. Sice se nic pořádného nedělo, počasí tomu ani nepřálo. Upřímně, ráno jsem chodila do práce s pěkně omrzlýma ušima, bylo jen šest stupňů a to se mi samozřejmě vůbec nelíbilo. Vždyť to si užiji v zimě až až. Takže po práci hezky domů a zachumlat. Ale zase jsem si to vynahradila knihami. Konečně jsem se rozjela...

13 srpna, 2016


Tuto sérii jsem pořídila už před nějakou dobou. Jako první mě samozřejmě zlákaly obálky, protože jsou krásně barevné, hlavně modré, ale především jejich povrch je takový zvláštní a na světle odráží barvy duhy. A druhým důvodem byly výprodeje. První dva díly mě přišly na pouhých padesát korun.

A tento týden jsem se konečně donutila ke čtení. Po Tetovaném jsem potřebovala něco hubenějšího, co by se mi dobře četlo a tato kniha se na to zdála nejideálnější. Větší písmena, méně textu na stránce, to mě rozhodně zlákalo.

Nejdřív musím podotknout, že nejhorší na knize byly ty překlepy. Ke konci mě to už docela stálo nervy, protože jich nebylo zrovna málo. Doteď nepochopím, jak je možné tolik hrubek přehlédnout, vždy jsem myslela, že před tiskem probíhá nějaká kontrola a korektura. Očividně ne.

Co se týče příběhu... Ze začátku mě to moc nebralo, nemůžu říct, že by to bylo vyloženě nudné, ale kniha je hodně jednoduchá. Čtenář dostane všechno naservírované na talíři a nějakého napětí je tu jako šafránu. Už po pár stranách, kdy člověk pochopí základy, je velká část cesty dost odhadnutelná. Komplikace v ději jsou minimální a pokud vůbec něco nastane, tak je to během pár odstavců vyřešené. Víceméně se to točí jen kolem postav, ne samotného děje. Nedozvíme se nic pořádného o tamním světě, o tom co se v minulosti stalo a podobně. Přístup k informacím máme prostě hodně omezený.

Hlavní postavy Peregrin a Árie se střídají ve vyprávění. I když se seznamují jako nepřátelé, lidé z jiných vrstev 'společnosti', tak později je to začne k sobě táhnout. Což je známé ohrané téma a tím pádem nic nového pod sluncem. Dalo se to čekat a vývoj rozhodně nikam neubíhá, jede v zajetých kolejích. Takže při čtení má člověk pocit déjà vu.

Jak už jsem zmínila, chybělo mi nějaké pořádné napětí nebo překvapení. Přesto je kniha čtivá a baví téměř od začátku do konce. Hlavním tahounem je ústřední dvojice (ne obsah) a lehkost textu, díky kterému je tato kniha vhodná především jako relaxační četba. Potenciálu to mělo mnohem více, ale na oddech ideální. Pokud bych srovnávala s jinými knihami, tak čtyři slabší hvězdičky, spíše jako tři a půl.
 

12 srpna, 2016

Akce a soutěže #245

pátek, srpna 12, 2016 bez komentáře
Tak jsem tu s každotýdenním přehledem. Zrovna se mi vybila myška, takže je docela obtížné to na notebookovém touchpadu celé seskládat. A jelikož se nechci opakovat a kopírovat akce, které stále platí celý měsíc, je to dnes pořádná bída, proto doporučuji sledovat facebook, kde jsou zajímavé odkazy i od dalších členů...

Akce

 • eBux - e-kniha Ready Player One za 110,-
 • Rajknih - e-kniha Ready Player One za 110,-

10 srpna, 2016

Tetovaný

středa, srpna 10, 2016 6 komentářů

Už ani přesně nevím, kde jsem na knihu narazila poprvé. Ale zaujaly mě obálky a ihned na to jsem si četla anotaci. Další kniha o démonech? Proč ne. Je to jedna z věcí, která mě nikdy neomrzí, stejně jako příběhy plné magie, elfů, upírů a mnoha dalších. Tak jsem se nechala strhnout a ihned si zařídila všechny díly série, aniž bych předem věděla, jestli to bude stát za to :-)

Ze začátku to byl lehce boj. Především než jsem se trochu rozkoukala. Velkým mínusem je, že kniha nemá žádnou mapu. Ta by mi pomohla nejednou, abych se lépe orientovala mezi všemi těmi městy a vesničkami, o kterých se tam mluví docela často. Ale jinak mě to bavilo hned od první strany, i když jsem si nebyla jistá, co přesně čekat, když vyprávění probíhalo z pohledu tří menších dětí.

Naštěstí jsem časem zjistila, že je dobré na začátku každé kapitoly sledovat letopočty, abych se neztratila. Jak už jsem řekla, pohledy byly celkem tři. Dva chlapci - Arlen a Rojer a dívka Leesha. Postupně se střídali a jak jsem postupovala, sledovala jsem jak rostou a jakým směrem se vyvíjí jejich životy. A že ani jeden neměl zrovna lehký osud. Neustále jsem čekala, kdy se nějakým způsobem protnou, protože jsem si nedovedla představit, k čemu by to všechno bylo, kdyby nešlo o společný cíl. A tak jsem urputně čekala, až jsem to tak nějak propásla a ani si neuvědomila, že k tomu došlo. Najednou na sebe narazili a čekala je společná cesta.

Příběh měl dobrý spád, byl velice čtivý, napínavý a skvěle vymyšlený. Nechyběly ani vtipné hlášky či komické scény. Detaily výborně seděly. Místy mě překvapila autorova otevřenost, že byl ochotný řešit každé téma. Na druhou stranu to byla po dlouhé době kniha, která mi nepřipadala tak dětinská či pro puberťáky. Naprosto skvěle padnoucí dobrodružství se vším všudy.

Když konečně ke konci došlo na Tetovaného, kdo jím je, mi bylo jasné už hodně dávno, tak jsem se docela lekla. Hlavně toho jeho popisu, jak vypadá a také toho, co se z něj vlastně stalo. První seznámení byl šok :-) Ale naštěstí autor z něj neudělal nějaké monstrum a tak si ho každý musí nakonec docela oblíbit. Leeshu jsem měla ráda už od začátku, protože to byla hodně sympatická a silná postava, která se nenechala téměř vůbec zastrašit. A také se mi líbily její dovednosti a vědomosti.

Další věcí, kterou musím vytknout je, že téměř každý autor, který v knize popisuje národ žijící v poušti, je víceméně popisován jako Arabové. Jejich způsob života, jak žijí ženy a jak se k nim chovají muži, ženy zahalené, muži válečníci a podobně. Což mi přijde docela slabé vzhledem k spisovatelské představivosti... Čekala bych trochu více nápadů. Ale to je asi jen moje domněnka.

Kromě těchto věcí nemám prvnímu dílu co vytknout. Bylo to skvělé čtení, přesně podle mého gusta a jsem moc ráda, že se mi kniha dostala do ruky. Určitě se nenechte odradit šířkou knížky. I text je docela malý a nahuštěný, proto jsem měla pocit, že se téměř nehýbu z místa a že čtu nějak pomalu. Ale kniha za to opravdu stála. Už teď se těším na pokračování.
 

 • Smrt a jiné vrcholy mého života

  Příběh psaný životem, plný humoru i smutku...

 • Plíseň

  Pokračování velice dobře napsané série Havraní kruhy...

 • Illuminae

  Povinná kniha pro všechny fanoušky sci-fi...

 • Řád zlomených křídel

  Nová fantasy série plná padlých andělů a magie...

 • Bez srdce

  Tak trochu jiný pohled na Říši divů...

 • Frost

  Nedávno vydaná fantasy s velice zvláštním bojovým mágem Zikmundem...