22 února, 2017

Napálený

středa, února 22, 2017 1 komentář


Už je to docela dlouho, co jsem naposledy četla třetí díl Kronik železného druida. Takže bylo na čase popadnout následující pokračování a zase si to trochu v té hlavě oživit. Výhodou těchto knih je to, že sice jednotlivé díly na sebe navazují, protože se v ději sem tam něco zmíní z minulosti, ale jinak se dají úplně v pohodě číst samostatně, takže větší pauza mezi knihami ničemu nevadí.

Hned od první věty jsem se absolutně začetla a především se nesmírně prohýbala smíchy. Musím podotknout, že mi to opravdu chybělo. Attik a všechny ty jeho problémy prostě nemají chybu. I když by se dalo říct, že jde v podstatě stále o tu samou zápletku, která se akorát obměňuje. Jen jde o různá místa konání či postavy, bohy a jiné bytosti, které se v příběhu mihnou. Nicméně díky humoru a velice zajímavému stylu kličkování z neustálých průšvihů, se to stále čte výborně.

Velké plus u mě kniha má i díky historii a mystice. Neskutečně mě totiž baví příběhy s bohy a mytickými postavami a podobně. Tady dostane čtenář mix všech těchto věcí z celého světa. Tudíž narazíte na bohy vikingů (Thor, Ódin...), ale i dalších zemí z celého světa, na neskutečné množství démonů, elemantálů Země, najdete tu zmínky o Gaie a tak dále... Všechno hezky na jednom místě, krásně provázané a důmyslně promyšlené.

Atticus jako vždy srší vtipem i pěkně zamotanými nápady. A to by nebyl on, aby se zase sliby či dluhy za záchranu života neupsal k nějakému šílenému plánu. Nic nemůže jít hladce a tak se všechno nabaluje, až je s podivem, že se z toho zase dokáže dostat. Nicméně to by nebyl on, aby neměl schované eso v rukávu. Ale po pravdě se těším, až se konečně s Granuaile pustí pořádně do druidského výcviku. Doteď se tomu věnovalo velice málo prostoru.

Kniha se čte opravdu jedna radost. Je plná sarkasmu, humoru a dobrodružství. Nečekejte žádné odstavce plné napětí, kdy byste byli napjatí k prasknutí, to opravdu ne. Konec knihy už mi přišel trošku delší, přece jen než svůj problém vyřešil, padla na to celá kniha, ale i tak jsem z knihy nadšená a velice nutně a rychle potřebuji další díl :-) Tahle série je prostě skvělá.

poster poster poster poster poster

Ghost in the Shell
Další akční počin se Scarlett Johansson si nenechám ujít. Oblíbila jsem si ji jako Blaxk Widow v Marvel komiksech, takže přepokládám, že to bude stát za to...

Kong: Ostrov lebek
Nové zpracování příběhu s obří gorilou, podle ukázek to bude asi zajímavé, i když je mi jasné, že to nebude žádná pecka. Alespoň pro mě docela vede verze s Naomi Watts a Adrienem Brodym...

Kráska a zvíře
To asi nemusím představovat, po netu to koluje už jakou dobu... Podívám se především díky Emmě Watson...

Logan
X-Meni si u mě příliš nebodují, nicméně jako vždy dávám šanci i beznadějným případům. O Wolverinovi už toho bylo sice natočeno pár dalších kousků a zajímali by mě spíše jiní, ale budiž...

Život
Drama z vesmíru... To budou zase nervy :-)

21 února, 2017

Že neuhádnete, co se mi podařilo sehnat. Jsem šťastná jako blecha :-D

20 února, 2017

Knižní přírůstky #136

pondělí, února 20, 2017 4 komentáře
Nový recenzák od Baronetu. Už se na čtení moc těším :-) Zase trochu toho bojim bojim místo neustálé magie a rytířů a tak podobně :-P


Dvě knihy, které mě lákaly už delší dobu díky své obálce. Zatím jsem je ignorovala, ale až teď, když jsem se začala hodně koukat po bazarech, jsem se rozhodla nakonec sérii pořídit, dokud je k sehnání...
 

Inkarceron

 • Inkarceron   
 • Sapphique

19 února, 2017

Shrnutí týdne #136

neděle, února 19, 2017 4 komentáře
Zdravím vás u dalšího shrnujícího článku, tentokrát jsem po dovolené úplně na článek zapomněla, takže rychle dopisuji jako o život a vkládám s včerejším datumem, ať v tom mám pořádek ;-)

Jak už jsem říkala, celý týden jsem měla volno, akorát o víkendu už jsem nastoupila do práce v plné polní. Naštěstí jsem byla v papíru, takže jsem si dělala svoje a měla klid, pak jsem se šla uvolnit ke skládání knih... :-) Takže jsem to přežila. Ale to je konec týdne. Takže co se dělo od pondělí? Víceméně jsem odpočívala, kromě toho, kdy jsem byla s mamkou nebo šla do města. S holkama jsme si zašly na zákusek, já zaběhla do Levné knihy (opět nic k vidění) a podobně. Ve čtvrtek jsme s mamkou jely pro miniaturní knihovničku, kterou jsem jí pak složila, hned si tam naskládala těch svých pár knížek a byla štastná jak blecha. Třeba ji to taky chytne a bude víc číst, alespoň přes zimu, protože v létě se pořád vrtá na zahradě :-D

Bronzový klíč

neděle, února 19, 2017 1 komentář

Bronzový klíč je třetím dílem série Magisterium o mladém kouzelnickém chlapci. Samozřejmě má své přátele, kteří ho na cestě za dobrodružstvím vždy věrně následují. Už od první knihy můžete vidět určité podobnosti například s příběhem Harry Pottera nebo Percy Jacksona. Každopádně má Magisterium i spoustu svých vlastních nápadů.

Hlavní postavy jsou vcelku příjemné a sympatické. Až na pár zvláštností ve smyslu příběhu, se kniha četla velmi dobře a jednoduše, takže pokud hledáte lehké a oddychové čtení po něčem náročnějším, tohle je opravdu ideální kousek.

Vyprávění je svižné, vůbec nevázne a rychle vede k závěru knihy. Žádné zbytečné zdržování vyprávěním nedůležitých událostí a podobně. Celá kniha se nese v duchu pátrání po zrádci. V podstatě jsem stále čekala na ty správné indicie k jeho odhalení. Jakmile jsem viděla blížící se konec, měla jsem obavy, zda to autorky vůbec stihnou vysvětlit. A ano, stalo se tak. Zrádce jsem odhalila vcelku rychle, ale celkový závěr mě docela překvapil, protože jsem nečekala, že by Holly Black nebo Cassandra Clare něco takového vymyslely. Rozumějte tomu tak, že během čtení mi kniha připadá spíše taková pohádková až dětská, takže mi po pravdě vyrazily dech. Nicméně víc vám neprozradím.

Každopádně kniha se mi moc líbila. Občas takové pohodové čtení potřebuji, zvláště po těch šestiset stránkových fantasy knihách. Sice to není na plný počet, protože přece jen nejde úplně o stoprocentní originalitu a spousta odstavců se opakuje (popis stravování v Magisteriu, či to, jak každému neustále vystřeluje obočí vzhůru :-P), ale kniha má i tak hlavně plusy než mínusy...
 

18 února, 2017

Královna ohně

sobota, února 18, 2017 4 komentáře


Tento závěrečný díl série jsem musela číst opravdu se zatnutými zuby. Jinak bych to nedala ani do letošních vánoc. Pro mě neskutečné zklamání, jelikož první knihou si autor postavil laťku neskutečně vysoko a v dalších pokračováních už sám sobě nestačil. Druhý díl byl mnohem slabší a nejvíc mi tam vadilo, že příběh se už neodehrává pouze z pohledu hlavního hrdiny Vélina, ale byl rozdělen. To samé platí i pro tuto knihu. Autor si vzal příklad z jiných spisovatelů a aby příběh co nejvíc obohatil, psal z více pohledů a naplácal do děje úplně všechno.

Pokud budu mít někdy chuť a energii, dám si celou sérii znovu, ale tentokrát všechny díly za sebou, abych měla ucelenější dojem. Momentálně se ale můžu vyjadřovat k tomu, jaký pocit mám nyní. Dějově je kniha skvělá a krásně propracovaná. Líbí se mi téma i spousta detailů (velké plus za mapy), i když některé pasáže mi přišly naprosto zbytečné, bez většího účelu či důležitosti. Daly se tedy vynechat a kniha by nebyla tak zbytečně protahovaná. Převládají především odstavce s popisy děje, míst, pocitů postav a myšlenkových pochodů. To je jedno mínus. Co asi knize ubíralo nejvíce byla nudnost. Ano, opravdu nuda. Tím, že se tam dělo toho tolik a na tolika místech, přestalo mě to velice rychle bavit. Nebylo nic, co by mě ke knize dostatečně poutalo. Kolikrát mi ani ty bitvy nepřišly akční. Tím pádem se moje čtení prodlužovalo a já raději odbíhala k jiným knihám, abych se pak na chvíli zase vrátila.

Co u mě knihu dále sráželo byl přehršel názvů. Ale v tomto případě se to týkalo všech těch kmenů, skupin lidí apod... varitajové, kuritajové, arisajové, garisajové... a co to vlastně je? Hned jsem to zapomínala (díky te podobnosti v názvu) a tak často nevěděla, která skupina je vlastně na jaké straně. Proč proboha všechno takhle komplikovat?

Tím chci říct, že nechápu dnešní módu, kdy každá fantasy kniha musí mít minimálně pět set stran, musí být šíleně popisná a hlavně si nevystačí s jedním dílem... Kniha měla mnoho much, opravdu hodně. Dalo by se jí vytýkat kde co, ale chápu, že se najde i mnoho zastánců. Jak říkám, co se týče obsahu, příběh se mi líbil, vynikající, i když se stočil úplně někde jinde než jsem čekala, ale po stránce čtení, mi to do noty prostě nepadlo, nezaujalo... S prvním dílem, který je pro mě top, naprosto nesrovnatelné.

17 února, 2017

Akce a soutěže #271

pátek, února 17, 2017 2 komentáře
Další soutěže z webů a od blogerů sledujte v fb skupině Knižní akce a soutěže (odkazy jsou přidávány denně).

Akce

 • Dobré knihy - knihy ve slevě s mírným poškozením
 • Dobré knihy - knihy ve výprodeji
 • Arara - knižní výprodeje
 • Papyrus - výprodej knih od 29,-
 • Alza - prodej e-knihy Lovec králíků se slevou 30%
 • Alza - prodej e-knihy Noční lov se slevou 30%
 • Alza - e-knihy od 29,-
 • Neoluxor - severské detektivky za 199,-
 • eBux - e-kniha Mrazivé hry za 60,-
 • eBux - e-knihy od 30,-
 • eReading - prodej e-knihy Noční lov se slevou 30%
 • eReading - e-knihy S láskou Rosie a Ve službách spravedlnosti za 49,-
 • Kosmas - prodej e-knihy Lovec králíků se slevou a Noční lov se slevou 30%
 • Palmknihy - prodej e-knihy Lovec králíků se slevou 30%
 • Palmknihy - prodej e-knihy Noční lov se slevou 30%
 • Albatros - výprodej knih, slevy 60%
 • Jota - četba pro ženy se slevou 35%
 • Host - severské detektivky za 199,-
 • Host - prodej e-knihy Lovec králíků za 139,-
 • Baronet - výprodej
 • Metafora - po zadání kódu LASKA2017 získáte slevu 20%
Recenzáky mi nakonec tento týden nepřišly, takže alespoň ještě jeden přírůstek z bazaru... Kniha od Patricka Nesse s obálkou, která po nasvícení lampičkou ve tmě svítí :-D


14 února, 2017

Nakonec mi došel i druhý díl Inkarceronu. Série je tím pádem kompletní a nachystaná ke čtení :-)


Viděla jsem... #119

úterý, února 14, 2017 8 komentářů
poster poster poster poster
poster poster poster poster
poster poster poster

Jedna za všechny
Bláznivá komedie o tom, jak to dopadne, když se spojí manželka s milenkama svého muže. A jaké peklo si na něj připraví. Až na pár šílených blbostí jsem se docela nasmála a myslím, že jako průměr to bohatě stačí...

Moje hodnocení:

13 února, 2017

Knižní přírůstky #133

pondělí, února 13, 2017 12 komentářů
S mamkou jsme se stavovaly v OC pro její brýle a při té příležitosti jsem zaběhla do Neoluxoru. Marně sháním od listopadu knihu Pět, která v Dobrovském prostě není a v žádném bazaru taky ne, takže když už jsem měla cestu kolem, vzala jsem ji za plnou cenu. Konečně ji mám a můžu se pustit do série...


12 února, 2017

Shrnutí týdne #135

neděle, února 12, 2017 4 komentáře
Ten týden zase tak strašně utekl, až to není možné. Nicméně mám radost, že jsem se konečně dočkala dovolené a tak jde práce bokem a hlavně pryč z mojí hlavy. Budu se snažit číst co to půjde a navíc po dlouhé době mám v plánu i trochu více filmů. Už jsem na tom začala pracovat a příští týden určitě bude zase další článek s takovým menším hodnocením zkouknutých filmů... Ale nyní se mrkneme na to, co jsem za těch pár uplynulých dní zase stihla...

Například se mi povedlo přečíst dvě knihy v jednom týdnu, jo, zázraky se ještě dějí... Šlo o Hvězdy nad hlavou a V pasti. Obě knihy značně povedené a rovnou říkám, že česká kniha mě více než zaujala a potěšila. Ale více se už dočtete v recenzích...

11 února, 2017

Přes Vánoce k Alence

sobota, února 11, 2017 8 komentářů
Rozšířila jsem své pole působnosti a začala pracovat i na jiných omalovánkách než od Johanny Basford. Přes vánoce jsem měla čas a hodně jsem malovala tematické vánoční omalovánky. Pak jsem se dostala k novým recenzním a tím pádem vám ukážu, jaké obrázky jsem za poslední týdny stihla...

10 února, 2017

Akce a soutěže #270

pátek, února 10, 2017 bez komentáře
Další soutěže z webů a od blogerů sledujte v fb skupině Knižní akce a soutěže (odkazy jsou přidávány denně).

Akce

Dnes tu mám nový kousek z bazaru. Ještě čekám na druhý díl :-)

09 února, 2017

V pasti

čtvrtek, února 09, 2017 13 komentářů


Knihu jsem získala díky výhře v soutěži. Původně jsem se po ní moc nekoukala, sice jsem ji postřehla a četla si o ní, ale mezi mé priority nepatřila. Chtěla jsem si počkat na hodnocení a pak bych se rozhodla, zda bych ji zkusila nebo ne. Dalším důvodem byl český autor, jak už tu často omílám, ty tak často nezkouším. Snažím se to napravit, ale je těžší si vybrat...

Takže zprvu musím prohlásit, tak jako obvykle, že hlavní hrdinka pro mě byla opět hodně mladá. Už se tak nějak postupně snažím této věkové kategorii vyhýbat, ale bohužel u spousty autorů je strašně oblíbená. Já osobně bych uvítala pár let navíc, tím myslím, třeba čtyři pět, kdyby šlo o vysokoškolačku nebo tak něco, asi bych to vnímala o něco lépe (i s pohledu akčních scén či jízdy na motorce)... Ale je to prvek, se kterým se holt musím smířit, takže to přeskočme.

Co se týče textu, tak musím uznat, že mě to neskutečně bavilo. Bylo to svižné a akční, téměř jeden nekonečný proud dění, bez zastavení k oddechu. Taková správná jiskra pro mě bez chvíle nudy. Jakmile jsem se do čtení pustila, nešlo přestat. Slovní zásoba také perfektní, takže opravdu klobouk dolů. Za mě veliká spokojenost.

Postavy, těch jsme potkali jen pár, ale bohatě to stačilo. Layla byla hodně sarkastická a přidrzlá, konečně ne nějaká mladá husička, která je příliš slabá na to, aby se vzepřela (ale pozor na opakování stejných urážek či sarkastických nadávek či jejich větší četnost, pak to postrádá svoji jedinečnost). Chvílemi byl sice trochu úlet to, jak si spolu hráli na kočku a myš a ty neustálé úniky, ale v tomto ohledu mi to přišlo o něco originálnější než jiné knihy. Celkový nápad byl také skvělý a zajímavý. V tomto díle jsme odhalili jen špičku ledovce, dalo by se říci, takže se těším, jaké další informace se o projektu dozvíme...

Konec mě mrzel, skončil strašně rychle. Od knihy jsem neočekávala, že by mě až tak bavila, takže bych teď potřebovala druhý díl. Doufám, že bude brzy... Podle hodnocení, která jsem viděla na několika databázích, je konečný verdikt hodně rozdílný. Já když se podívám zpětně, viděla jsem více kladů než záporů. Kniha mě mile překvapila a konečně to není příběh, který čtu dnes a denně, a který se tak strašně opakuje svým stylem a obsahem. Můžu jen jásat...

07 února, 2017

Hvězdy nad hlavou

úterý, února 07, 2017 16 komentářů


Původně jsem tuto povídkovou knihu nechtěla. Přece jen po tom, co jsem četla Nejkrásnější, jsem si říkala, že další taková doplňující kniha je zbytečná. Ale nakonec, když jsem ji v tom obchodě viděla, dala jsem jí přednost před jinou knihou...

Ve Hvězdách je několik povídek, které doplňují informace ze života hlavních postav. Abych řekla pravdu, přijde mi, že tyto věci už byly zmíněné v průběhu celých Měsíčních kronik, takže nic veledůležitého nebo nového jsem se nedočetla. Pár detailů, nic význačného. Nicméně se mi to četlo mnohem lépe než příběh Levany z Nejkrásnější, protože tam mi měsíční královna tak akorát lezla na nervy tím, že chvíli se chovala jako dospělá a chvíli jako rozmazlené děcko (pominu to, že děj byl celý o ní, tedy o naprosto záporné postavě, což mohlo mít taky velký vliv). Ale zpět k věci, Hvězdy nad hlavou v tomhle ohledu byly lepší, protože každá povídka byla o jiné postavě (všechny staré známé), tudíž se nic nemohlo zvrtnout. Příběhy na to byly příliš krátké.

Závěrečná povídka je taková třešnička na dortu. Navazuje vlastně za poslední knihu, o několik týdnů později. V podstatě jen pohádkový konec, aby bylo opravdu po všem a aby měly některé dušičky klid :-D

Kniha jako taková byla čtivá a příjemná. Líbilo se mi vrátit do tohoto světa, i když jen na chvíli. Bohužel s minimem příběhu či nových věcí. Ale i tak bylo těžké se s ním znovu loučit. Každopádně jsem za knihu ráda. Bylo to příjemné zpestření. Ale je to takový lehký nadprůměr. Po knize půjdou hlavně fanoušci série, kteří jsou zapřísáhlí a potřebují mít doma všechny díly. Kniha jako taková sama o sobě vám však nic nedá.

05 února, 2017

Shrnutí týdne #134

neděle, února 05, 2017 4 komentáře
Zdravím vás u dalšího nedělního shrnutí... I když jsem si dřív říkala, že si budu v bodech psát, co jsem za týden zvládla udělat, tak moje lenost jako vždy zvítězila a k ničemu takovému nedošlo. Takže teď budu lovit po paměti nejrůznější detaily, abych z toho zvládla udělat takový nějaký přehled...

Týden jsem začala 'těšingrem' na soutěž u Martinusu, ale když jsem zjistila, že se to opět nese v duchu hledání ukrytých obrázků pomocí indicií, rovnou jsem to vzdala. Na takové soutěže nemám obvykle nervy, navíc se mi nechtělo u počítače trávit hodiny tím, že budu otvírat desítky stránek a něco hledat. Takže jsem se opět odtěšila a šla si hledat jiné soutěže. Ty jsem vám nakonec sepsala i v pátečním přehledu...

Začnu asi nejdřív blogovým infem. Na mém blogu už prošlo na 45 000 návštěvníků a bylo zobrazeno přes 200 000 stránek. Čísla, která mě převelice potěšila a vykouzlila úsměv na tváři. Moc vám tímto děkuji, protože díky vám tu stále jsem a snažím se vytrvat i přes čas, který mi moc nefandí a nedovoluje mi stíhat toho tolik, kolik bych chtěla. I tak sem chodíte a svými návštěvami a komentáři mě neustále podporujete. Myslím, že jakmile pokoříte hranici 50 000, vymyslím nějakou soutěž, opravdu pěknou, nejspíš i s knihou. Co vy na to? :-)

04 února, 2017


Při psaní poslední recenze jsem měla dost vážný problém s hodnocením. Nebyla jsem schopná vymyslet, co pro mě kniha znamenala. Možná jsem to vyjádřila dobře slovy, ale konečný ortel byl hodně náročný a nakonec jsem hvězdičkové hodnocení dala dohromady. Nicméně mě to dovedlo k myšlence a o tom je tento článek.

Samozřejmě bych to nebyla já, abych to hned nevykřičela do světa pomocí facebookového statusu :-) První reakce byla od Adris, která mi sdělila, že hodnocení u recenzí dávno zrušila. A to mě dovedlo k dumání, co vlastně čtenáře na recenzích zaujme nejvíce. Abych se přiznala, mě osobně na první pohled zaujme právě to hodnocení. Je to takové měřítko, od kterého se obvykle odpíchnu. Abych věděla, zda je kniha dobrá nebo ne. Pak už je druhá věc, jestli si recenzi stihnu přečíst úplně celou.
Můj seznam přání - knihy, které si chci koupit nebo přečíst.
Meme z dílny Book Chick City...


Výsledek obrázku pro třetí stříbrná kniha snů
Třetí stříbrná kniha snů (15. 2.)
Je březen, jaro v Londýně je za dveřmi a Liv Silberová stojí před třemi zásadními problémy. Zaprvé: Lhala Henrymu. Zadruhé: Ta záležitost se sny je čím dál nebezpečnější. Artur přišel na kloub tajemstvím snového světa, díky nimž může páchat neskutečné zlo. Musí ho bezpodmínečně zastavit. Zatřetí: Livina matka Anna a Graysonův otec Ernest se chtějí v červenci vzít. A zlá Okrb, Graysonova babička, má na svatbu velké plány, každopádně však jiné než nevěsta. Liv má zkrátka plné ruce práce s tím, aby odvrátila všechny hrozící katastrofy... Spektakulární závěr snové trilogie! A konečně zjistíte, kdo je Secrecy!


Mizera
Mizera (8.2.)
Hrabě z Rothinghamu je mizera – a sobecký a nestoudný sukničkář. Alespoň je o tom přesvědčená celá Anglie. A jeho pověst se nezlepší, když ho sám princ z Walesu požádá, aby se oženil se svou milenkou – lady Elaine Wilmotovou – a on odmítne. Ve skutečnosti však hrabě není krutý člověk. A když jednoho dne při projížďce venkovskými lesy narazí na dívku v nesnázích, rozhodne se jí pomoci. Syringa Meltonová se totiž ocitla v nezáviděníhodné situaci – její rodina přišla o peníze a ona se musí vzdát nejenom domova a majetku, ale i daleko cennějších věcí. Hrabě se rozhodne mladé a nevinné dívce ukázat velký svět – a odveze ji do Londýna, aby tam začala žít nový život. To se však ukáže jako hrubá chyba. Na Syringu ve velkoměstě nečeká radost a štěstí, ale naopak hrozivé nebezpečí. Kam až sahá síť intrik, žárlivosti a touhy po penězích? Podaří se Syrinze uniknout ze smrtonosné pasti, která pro ni byla nachystána? A uvědomí si hrabě, komu ve skutečnosti patří jeho srdce?

03 února, 2017

Akce a soutěže #269

pátek, února 03, 2017 4 komentáře
Další soutěže z webů a od blogerů sledujte v fb skupině Knižní akce a soutěže (odkazy jsou přidávány denně).

Akce

 • Alza - sleva 35% na e-knihy Bohumila Hrabala
 • Alza - thriller Bratr se slevou 30%
 • Alza - e-kniha Vášnivý lhář se slevou 30%
 • Alza - e-knihy z nakladatelství Druhé město se slevou 50%
 • eBux - e-kniha Moderní čarodějka za 72,-
 • eBux - vybrané e-knihy se slevou 50%
 • eReading - vybrané e-knihy se slevou 35%
 • Palmknihy - e-knihy z nakladatelství Druhé město se slevou 50%
 • Alpress - sleva na vybrané knihy
 • Albatros - beletrie pro dospělé se slevou 20%
 • Mladá Fronta - sleva 35% na knihy Bohumila Hrabala
 • Bux - sci-fi a fantasy se slevou

02 února, 2017

Recenzní knihaKniha mě nejprve, jako častokrát, učarovala svojí obálkou. Jednoduchá a pěkně barevně laděná. Narazila jsem na ni náhodou na internetu a hned jsem si hledala další informace. Hlavní věc, která mě v anotaci zaujala, bylo téma elementů, tedy čtyř zemských živlů. Téma, které mě zajímá a baví, a které se příliš často neobjevuje, alespoň ne v této formě. Po přečtení prvních pár stran mě jako první a jediný napadl film, Poslední vládce větru. Tam se také probíraly elementy, ale trochu jinak... :-)

Abych řekla pravdu, dlouho se mi nestalo, abych četla takhle rozporuplnou knihu. Tedy přesněji, po jejím dočtení jsem absolutně nevěděla, kam se přiklonit. Líbila se mi, ale mám i nějaká ale... Nechci zklamat autora, nechci zklamat nakladatelství, ale pravda je pravda. Takže se to pokusím tak nějak rozebrat...

Začátek knihy se mi líbil, byl to takový rozjezd a seznámení, jak s postavami, tak s prostředím a hlavní myšlenkou. Můžu říct, že to mě zaujalo. Celý ten nápad a zpracování, promyšlenost a detaily. K tomu nemám co vytknout, byla jsem spokojená a hodně natěšená na budoucí odstavce. Vyhovoval mi i počáteční vývoj, hlavní hrdina Alex se dozvídá pravdu o sobě a to co následuje je v celku logické, co mi však nesedělo je jednání jeho rodiny. Přišlo mi, že to vzali až moc v klidu a pohodě. Co se týče říše, tak to byla paráda. Takový svět uvnitř světa. Trošku mi dělal ale problém popis té země, takže bych možná uvítala nějakou úplně zjednodušenou mapku, pro lepší přehled a představu.

Tak, jak byl začátek vcelku rychle odbitý, prostřední část se docela vlekla. Alexův 'vývoj' hodně dlouho trval a byl popisován do velkých detailů. S přibývajícími stranami jsem měla pocit, že čtu stále dokola to stejné a posouvám se minimálně. Tato část mě místy už nudila a chyběla mi tendence se ke čtení vracet. Chápu to tak, že v tomto díle jde o počáteční proměnu hlavního hrdiny s tím, že něco velkého teprve na nás čeká...

Závěr začal lehce gradovat, i když žádná velkolepá superbitva se nekonala. K boji přece jen dojde, ale jen z pohledu Alexe a to co se dělo jinde se dozvíme asi v jednom odstavci. Přesto, pro mě to byla asi nejlepší část. Něco, na co jsem čekala celou knihu a co mě bavilo. Spousta věcí byla vysvětlena a odhalena, i když i tak nějaká tajemství zbyla na příště.

Kniha je skvěle promyšlena a detailně popsána, přišla mi i docela jednoduchá, bez napětí. Postav bylo pár a trávily spolu hodně času, téměř denně. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že popisy věcí a míst byly obsáhlejší a více do hloubky než samotný děj či mezilidské vztahy. Abych to zkrátila, kniha se velice dobře četla, tematicky skvělá a zajímavá. Ale chybělo mi v ní více 'života'. Velké plus za českého autora. Jak už jsem říkala, nemám dobré zkušenosti u našich spisovatelů, ale v tomto případě to rozhodně stálo za to a četby nelituji a na další díl si počkám. Fantasy knih mám přečtených už hezkých pár kousků, takže mám svůj žebříček hodnocení posunutý jinde než ostatní. Knize dávám tři hvězdičky a kdybych měla i ty poloviny, bylo by to tři a půl...
 

 • Napálený

  Další zamotaný příběh s Attikem, kterému prostě osud nepřeje a neustále mu háže klacky pod nohy...

 • Bronzový klíč

  Další dobrodružství mladých čarodějů v tajemném Magisteriu...

 • Královna ohně

  Poslední díl série Stín krkavce. Dozvíme se konečně, jak to vlastně všechno skončí?

 • V pasti

  Tak trochu akční sci-fi z pera české autorky....

 • Hvězdy nad hlavou

  Druhá doplňující kniha k Měsíčním kronikám aneb mělo to smysl?

 • Elementum

  Nový fantasy příběh z pera českého autora. Dokázal mě dostatečně zaujmout?